2-Series Affordable Portable™ R38777 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel R38777 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38777 is a refrigerated cold food serving counter. It is constructed with vinyl-clad, 20-gauge carbon steel and features a cherry woodgrain wrapper. The unit includes a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard for food safety. It is designed to hold cold food pans and provides open storage space.
Specifications
- Weight: 400.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Refrigerant: R290
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
The serving counter utilizes R290 refrigerant, which has a lower Global Warming Potential (GWP) than many previously-used refrigerants.
Applications
- Displaying chilled food items in cafeteria settings
- Storing cold dishes in buffet lines
- Maintaining cold temperatures for food service in catering events
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship, with an additional four years on the compressor. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with cherry woodgrain wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 Certified breath guard
- 12" clearance
- 60"W x 39-1/2"D x 35"H
- open storage base
- 4-pan size
- 6" dp stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | R38777 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 400.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Top Construction | stainless steel top |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Cooling Type | refrigerated |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Base Design | open rear |
|
|
