2-Series Affordable Portable™ R3895046 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel R3895046 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a refrigerated cold food station designed for use in food service environments. It is constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel frame and features a walnut woodgrain wrapper. The unit is equipped with a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard to protect food from contaminants. The serving counter utilizes R290 refrigerant and includes foamed-in-place polyurethane insulation for enhanced efficiency.
Specifications
- Model: R3895046
- Weight: 340.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Plug Type: NEMA 5-15P
Applications
- Displaying chilled beverages in bar and cafe settings
- Storing fresh ingredients in commercial deli operations
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship, with an additional four years on the compressor. For full warranty details, please refer to vollrathfoodservice.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with walnut woodgrain wrapper & lights with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- with solid base
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-15 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | R3895046 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 340.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 57.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | wood |
| Cooling Type | refrigerated |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | fully enclosed |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Working Height | 35" |
|
|
