2-Series Affordable Portable T387092 Serving Counter Lightweight Design
Vollrath/Anvel T387092 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is designed for hot food service applications. It features a construction of vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes thermoset wells with high-efficiency 480W in-water heating elements, eliminating the need for spillage pans. It is equipped with a buffet style breath guard and an enclosed base with sliding doors for storage.
Specifications
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240V
- Amperage: 8.7-10 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Heating Element: 480W thermoset wells
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing hot food service in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with sliding doors for storage
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.7-10 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T387092 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
