2-Series Affordable Portable™ T38710 Hot Food Serving Counter 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel T38710 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter, model T38710, is designed for serving hot food in a buffet setting. It is constructed with a black vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and features a 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes four thermoset wells with high-efficiency 480W in-water heating elements, each controlled by individual manual dial controls. The sealed wells eliminate the need for spillage pans, and the unit is equipped with a manifold drain system.
Specifications
- Weight: 450.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 16 amps
- Material: Vinyl-clad carbon steel and stainless steel
- Power Cord: 8 ft. with NEMA 5-20P plug
The T38710 model features a sealed well design, eliminating the need for spillage pans and includes a manifold drain system for efficient operation.
Applications
- Serving hot meals in buffet lines at catering events
- Maintaining food temperature in cafeteria settings
- Providing hot food service in institutional dining facilities
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 16 amps
- cord with NEMA 5-20P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38710 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 450.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
