2-Series Affordable Portable™ T3871260 Serving Counter Lightweight Design
Vollrath/Anvel T3871260 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model T3871260, is a hot food station designed for efficient food service operations. It features a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel construction with a stainless steel work surface. The unit includes four thermoset wells, each equipped with a 480W in-water heating element, and a manifold drain system for easy maintenance. The serving counter is equipped with a buffet-style breath guard and enclosed storage with sliding doors.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 inches
- Weight: 348.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 24.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Heating Element: 480W per well
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing heated food service in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- individual manual dial controls for each 480 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 24.3 amps
- cord with NEMA 5-50P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T3871260 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 348.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
