2-Series Affordable Portable™ T38732604 Serving Counter Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel T38732604 Serving Counter, Hot Food, Electric
This product is a hot food serving counter designed for use in food service environments. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a stainless steel work surface. The unit features thermoset wells with high-efficiency in-water heating elements, and individual manual dial controls for each well. It includes a buffet style breath guard with lights and an enclosed base with sliding doors for storage.
Specifications
- Weight: 450.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120/208-240v/60/1-ph
- Amperage: 15-16.3 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing hot food options at catered events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- individual manual dial controls for each 600-800 watt thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120/208-240v/60/1-ph
- 15-16.3 amps
- cord with NEMA 14-30P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38732604 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 450.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
