2-Series Affordable Portable™ T38767 Serving Counter with Durable Stainless Steel Top
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel T38767 Serving Counter, Hot Food, Electric
The Vollrath/Anvel T38767 is a serving counter designed for hot food service. It is constructed with a cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base and features a buffet style breath guard. The unit includes three thermoset sealed wells, each with individual manual dial controls, and a manifold drain system. It is equipped with four swivel casters, two of which are braked, and operates on 120 volts.
Specifications
- Model: T38767
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Amperage: 12 amps
- Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Use in catering events for hot food service
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 12 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38767 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
