2-Series Affordable Portable™ T38768 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel T38768 Serving Counter, Hot Food, Electric
This serving counter is part of the 2-Series Affordable Portable™ line, designed for hot food service. It features a construction of vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes thermoset wells with a high-efficiency 480W in-water heating element, making it suitable for maintaining food temperatures without the need for spillage pans.
Specifications
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 12 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Power Cord: 8 ft. with NEMA 5-15P plug
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet settings
- Serving hot meals in cafeteria environments
- Providing hot food service in catering operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base with storage opening
- individual manual dial controls for each 480 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 12 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T38768 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | open cabinet base |
| Well Type | sealed well |
| Working Height | 35" |
|
|
