2-Series Affordable Portable™ T389352 Hot Food Serving Counter with 4-Pan Capacity
Vollrath/Anvel T389352 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Serving Counter, model T389352, is designed for serving hot food in a variety of settings. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit features thermoset wells with high-efficiency in-water heating elements and does not require spillage pans due to its sealed well design. It includes a buffet style breath guard and an enclosed base with individual manual dial controls for each well.
Specifications
- Weight: 303.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 208-240V
- Amperage: 8.7-10 amps
- Wattage per well: 600-800 watts
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel, 20 gauge 300 series stainless steel work surface
- Power cord: 8 ft. with NEMA 6-15P plug
Applications
- Serving hot meals in buffet lines
- Maintaining food temperature in catering events
- Use in school cafeterias for hot food service
- Restaurant kitchen food holding and serving
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station Deluxe
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- individual manual dial controls for each 600-800 watts thermoset sealed well (no spillage pans required)
- manifold drain
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.7-10 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | T389352 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 303.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Well Type | sealed well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Design | enclosed base |
| Working Height | 35" |
|
|
