Waring Commercial LFB13 Fryer Basket Heavy-Duty Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Waring Commercial LFB13 Fryer Basket
This is a fryer basket designed for commercial use. It is made of stainless steel and features a removable handle for easy handling. The basket is full size and can hold up to 10 lbs of food.
Compatibility
This fryer basket is compatible with the WDF1300 model.
| Brand | Waring Commercial |
| Brand: Waring Commercial |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | LFB13 |
| Brand | Waring Commercial |
| Weight | 1.76 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 4.50 x 7.38 x 9.00 inches |
| Height | 4.50 |
| Width | 7.38 |
| Depth | 9.00 |
| Material | stainless steel |
| Mesh Type | coarse mesh |
| Shape | rectangular |
| Height | 3" - 4" |
| Length / Diameter | 3" - 8" |
|
|
