Waring Commercial Panini Supremo WPG250TB Sandwich / Panini Grill 14.5 x 11 Inch Cooking Surface
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Waring Commercial WPG250TB Sandwich / Panini Grill
This product is a sandwich / panini grill featuring a 14.5" x 11" cooking surface with ribbed, cast-iron plates. It includes a hinged, auto-balancing top plate, adjustable thermostat up to 570°F, and a brushed stainless steel body with a removable drip tray. The grill is used for cooking panini sandwiches, hamburgers, chicken, and vegetables.
| Brand | Waring Commercial |
| Brand: Waring Commercial |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | WPG250TB |
| Brand | Waring Commercial |
| Weight | 81.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.88 x 21.50 x 20.63 inches |
| Height | 13.88 |
| Width | 21.50 |
| Depth | 20.63 |
| Plate Construction | cast iron |
| Top Plate | single |
| Plate Configuration | grooved top & bottom |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 11" - 14" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 11" - 14" |
| Temperature Controls | manual controls |
|
|
