2-Series Affordable Portable™ 3871346 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 3871346 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a non-refrigerated cold food station designed for holding and displaying cold food items. It is constructed with a vinyl-clad, 20-gauge carbon steel body and features a seamless one-piece 20-gauge 300 series stainless steel work surface. The unit includes a buffet-style acrylic breath guard and is equipped with locking casters for mobility.
Specifications
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 6 amps
- Material: Vinyl-clad carbon steel and stainless steel
Applications
- Displaying cold food items in buffet settings
- Serving chilled dishes in cafeteria environments
- Holding cold food at events and catering functions
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Cold Food Station
- non-refrigerated
- (3) pan
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- 6"deep stainless well with 1" drain
- 35"H work surface
- includes buffet style acrylic breath guard with 12" clearance & (3) lights (bulbs not included)
- black finish solid base
- cord & 5-15P
- 6amps
- 120v/60/1-ph
- (4) locking casters
- UL
- NSF
- Made in USA (contact Vollrath for lead time)
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3871346 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Base Finish | black |
| Top Construction | stainless steel top |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Cooling Type | ice cooled |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Base Design | fully enclosed |
| Working Height | 35" |
|
|
