2-Series Affordable Portable™ 3872146A Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 3872146A Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. It features a buffet style acrylic breath guard with optional lighting, and is equipped with locking casters for mobility. This utility station is designed for use in food service environments, providing a versatile solution for serving and displaying food items.
Specifications
- Weight: 465.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Voltage: 120V
- Amperage: 6.0 amps
- Plug Type: NEMA 5-15P
Applications
- Serving hot meals in buffet-style restaurants
- Displaying food items in cafeteria settings
- Transporting food in catering events
- Providing a mobile serving station in banquet halls
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- solid base
- brushed aluminum vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 6.0 amps
- cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3872146A |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Working Height | 35" working height |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Type | solid top unit |
| Top Construction | stainless steel top |
|
|
