2-Series Affordable Portable™ 38722 Serving Counter Lightweight Design
Vollrath/Anvel 38722 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 38722, is a utility station designed for food service applications. It is constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel with a seamless one-piece 20 gauge 300 series stainless steel work surface. The unit features an open storage base and includes a buffet style acrylic breath guard. This serving counter is equipped with locking casters for mobility and stability.
Specifications
- Weight: 258.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
Applications
- Serving hot meals in buffet settings
- Storing and displaying food items in cafeterias
- Transporting food service equipment in catering operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 46"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- open storage base
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38722 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 258.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Design | mobile modular, open cabinet base |
|
|
