2-Series Affordable Portable™ 38726 Serving Counter Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 38726 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 38726, is a utility station designed for food service applications. It is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a buffet style breath guard. The base is made from granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel and includes sliding doors for storage. The unit is equipped with four 4-inch swivel casters, two of which are braked, for mobility and stability.
Specifications
- Weight: 332.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: Four 4-inch swivel casters, two braked
Applications
- Serving hot meals in buffet settings
- Storing and displaying food items in cafeterias
- Transporting food service equipment in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with buffet style breath guard
- storage base with sliding doors
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38726 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 332.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base with storage |
|
|
