2-Series Affordable Portable 3872946 Serving Counter Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 3872946 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station is designed for serving hot food in a buffet style. It features three wells, each with a 525-watt heating element controlled manually. The station is constructed from granite vinyl-clad 20-gauge carbon steel and includes an enclosed base with sliding doors for storage. The unit is equipped with a buffet style breath guard with lights, although bulbs are not included.
Specifications
- Dimensions: 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H
- Weight: 465.00 lbs
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Amperage: 19.4 amps
- Material: 20-gauge carbon steel
- Cord with NEMA 5-30P plug
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in buffet lines at catering events
- Maintaining food warmth in cafeteria settings
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 525 watts well
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 19.4 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3872946 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 465.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
