2-Series Affordable Portable™ 38730 Serving Counter Stainless Steel
Vollrath/Anvel 38730 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station, model 38730, is a serving counter designed for maintaining hot food at serving temperatures. It features a granite vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and includes a buffet style breath guard. The unit is equipped with four wells, each with a manual control for its 525 watts heating element. The serving counter is mounted on four swivel casters, two of which are braked, for mobility and stability.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 inches
- Weight: 330.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 17.5 amps
- Material: 20-gauge carbon steel with granite vinyl-clad finish
- Casters: Four 4" swivel casters, two braked
- Power Cord: NEMA 5-30P
Applications
- Maintaining hot food at serving temperature in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Mobile food service in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- manual control for each 525 watts well
- granite vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 17.5 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 38730 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 330.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | open well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
