2-Series Affordable Portable 3876660 Serving Counter with Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel 3876660 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 3876660, is a utility station designed for food service environments. It features a seamless stainless steel top and a buffet-style breath guard with lights. The unit is constructed with a cherry woodgrain vinyl-clad carbon steel base and includes a storage base with sliding doors. This serving counter is equipped with swivel casters for mobility and is powered by a 120V electrical system.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 39.50 in
- Weight: 586.00 lbs
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Electrical: 120V/60/1-ph, 8.0 amps
Applications
- Serving cold dishes in buffet settings
- Displaying food items in cafeteria lines
- Storing and organizing food service equipment in catering operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 39-1/2"D x 59"H (overall)
- 20/300 series stainless steel seamless top
- Buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- Storage base with sliding doors
- Cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 8.0 amps
- Cord with NEMA 5-15P
- cULus
- NSF Made in USA
- Made to order
- Cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3876660 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 39.50 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base with storage |
|
|
