2-Series Affordable Portable 387672 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 387672 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is designed for hot food service applications. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features a buffet style breath guard and an enclosed base. Each of its three wells is equipped with a 120V, 525W exposed heating element, and the unit includes an 8 ft. cord with plug. The serving counter is supported by four swivel casters, two of which are braked, for mobility and stability.
Specifications
- Model: 387672
- Weight: 209.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 in
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Voltage: 208-240V/60/1-ph
- Amperage: 8.8 amps
- Plug Type: NEMA 6-15P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Providing mobile hot food service in catering operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- manual control for each 700 watts well
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 208-240v/60/1-ph
- 8.8 amps
- cord with NEMA 6-15P
- cULus
- NSF Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 387672 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 209.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Design | enclosed base |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
|
|
