2-Series Affordable Portable 3877060 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 3877060 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, it features a buffet-style breath guard with lights and an enclosed base. The unit includes four wells, each with a 525-watt heating element, controlled manually.
Specifications
- Model: 3877060
- Weight: 586.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120V
- Amperage: 25.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Casters: (4) 4" swivel casters, (2) braked
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Holding prepared dishes at optimal temperatures in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- manual control for each 525 watts well
- cherry woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 25.8 amps
- cord with NEMA 5-50P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Brand: Vollrath/Anvel |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3877060 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Design | enclosed base |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
