2-Series Affordable Portable 38945 Serving Counter Lightweight Design
Vollrath/Anvel 38945 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station is designed for serving hot food in various food service settings. It features a four-well configuration with a buffet style breath guard and an enclosed base. Each well is equipped with a manual control for a 525-watt heating element. The unit is constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and includes four swivel casters, two of which are braked.
Specifications
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 inches
- Weight: 249.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 17.5 amps
- Material: 20-gauge carbon steel base
- Casters: Four 4" swivel casters, two braked
- Plug Type: NEMA 5-30P
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in buffet lines at catering events
- Maintaining food warmth in cafeteria settings
- Providing hot food service in banquet halls
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- with buffet style breath guard
- enclosed base
- manual control for each 525 watts well
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 17.5 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 38945 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 249.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Well Type | open well |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Design | enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
