2-Series Affordable Portable™ 39704 Serving Counter with Stainless Steel Top
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel 39704 Serving Counter, Utility
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter, model 39704, is constructed with a seamless 20/300 series stainless steel top and features a NSF2 certified cafeteria breath guard. The base is made from black vinyl-clad 20 gauge carbon steel and includes four 4" swivel casters, two of which are braked. This utility station is designed for use in food service environments and is made to order.
Specifications
- Weight: 200.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 49.00 x 24.00 in
- Material: 20/300 series stainless steel top
- Base Material: Vinyl-clad 20 gauge carbon steel
- Casters: Four 4" swivel casters (two braked)
Applications
- Serving meals in cafeteria settings
- Displaying food items in buffet lines
- Organizing food service operations in catering events
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Utility Station
- 60"W x 24"D x 35"H
- 20/300 series stainless steel seamless top
- with NSF2 certified cafeteria breath guard
- solid base
- black vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 39704 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 200.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 49.00 x 60.00 x 24.00 inches |
| Height | 49.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 24.00 |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 35" working height |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Design | mobile modular, enclosed base |
|
|
