Grease Trap 40 lb Smith Interceptor (800-Y03-20)
Price:
449.99
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Grease Trap 30 lb Smith Interceptor 800-Y02-15
Grease Trap 50 lb Smith Interceptor (800-Y03-25) 3" Inlet
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Grease Trap Capacity 40 Lb 20 GPM JR Smith 800-Y03-20
diamond plate,non-skid cover; and a unique, combination cover locking/lifting device.
Features and Benefits:
• Slip-resistant diamond plate cover
• Designed to be installed in above-the-floor installations or recessed where space is limited
• One piece removable baffle assembly
• Combination cover locking/lifting device
• Constructed of fabricated steel, corrosion-resistant coated
• Regularly furnished with no-hub inlet and outlet, threaded available
• IAPMO Listed, File No. 2697 and C-3878
Specifications:
Inlet 3"
Length Left to Right-  19"
Width Front to Back-  20"