Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Blue Air BACB96M-HC Heavy-Duty Chef Base with Refrigeration and Stainless Steel Construction
Similar Products
Need help with this product?
Features
  • Temperature range between 33°F to 39°F, ensuring optimal food preservation.
  • Four heavy-duty drawers accommodating 4” deep food pans, with a maximum weight capacity of 200 lbs per drawer.
  • Easy maintenance with a condensing unit featuring a flexible three-wire cord and molded plug.
  • Lifetime guaranteed heavy-duty all-metal door handles for enhanced durability.
Certificates & Compliance
NSF/ANSI 7 (ETL)
Complies with safety standards for commercial refrigeration equipment.
From The Manufacturer
  • 4 Drawers Chef Base 86"
  • Marine Edge
  • R-290 Refrigerant
Brand Blue Air Commercial Refrigeration
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/12605/image_1920?unique=a3b53d3
    Guaranteed Safe Checkout
SKU BACB86M-HC
Weight 348.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 25.50 x 86.25 x 31.00 inches
Height 25.50
Width 86.25
Depth 31.00
Compressor HP 3/8 HP
Width 85" - 96" wide