Mon–Sat 9am–5pm EST
Blue Air BLMT28-HC Mega Top Sandwich Table
Features
  • Constructed with durable stainless steel interior and exterior for enhanced longevity.
  • Environmentally friendly Cyclopentane insulation containing no hydro-fluorocarbons (HFCs).
  • Maintains consistent temperature range of 33°F to 39°F for optimal food storage.
  • Self-diagnostic digital temperature control with easy-to-read display for monitoring.
  • Four 4” diameter swivel casters with front brakes for easy mobility.
  • Includes an insulated pan cover and stainless steel divider to prevent food spillage.
  • Epoxy coated wire shelves with adjustable height for customizable storage options.
  • Innovative hot gas frame heating system reduces condensation and increases energy efficiency.
About Blue Air Commercial Refrigeration BLMT28-HC
Why Choose Blue Air Commercial Refrigeration BLMT28-HC
Usage Areas
  • Restaurants: Ideal for sandwich preparation and ingredient storage in fast-paced environments.
Certificates & Compliance
NSF/ANSI 7
Meets safety and sanitation standards for commercial refrigeration equipment.
ETL Certified
Electrical safety certification ensuring the product meets North American safety standards.
From The Manufacturer
  • 1 Door All Stainless Prep. Table with (9) 1/6 & (3) 1/9 Pans - 28" wide
  • 7 cu/ft.
  • R-290 Refrigerant
Brand Blue Air Commercial Refrigeration
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/12648/image_1920?unique=a86473c
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU BLMT28-HC
Weight 203.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 44.25 x 27.50 x 37.28 inches
Height 44.25
Width 27.50
Depth 37.28
No of Doors 1 door
Compressor Style side / rear breathing
Pan Capacity (Top) 12 pan
Width (side - side) 27" - 31" wide