Comstock Castle 2F330-48 Gas Range 72-Inch Restaurant Size
Comstock Castle 2F330-48 Range, 72" Restaurant, Gas
The Comstock Castle 2F330-48 is a gas range designed for restaurant use, featuring a 72-inch width. It includes four star burners with front and rear burners providing 24,000 BTU and 30,000 BTU respectively. The range is equipped with a 48-inch griddle and two extra-wide ovens, each with an enamel bottom and door lining. The stainless steel exterior finish and welded frame ensure durability, while the 6-inch stainless steel legs provide stability.
Specifications
- Weight: 1140.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 37.00 x 30.50 in
- Total BTU: 264,000
- Griddle Thickness: 3/4 inch
- Oven Dimensions: 31.5"w x 22"d x 14"h
- Gas Connection: 3/4" rear
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Baking and roasting in commercial food service operations
- Griddling breakfast items in diners and cafes
- Preparing meals in catering services
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 72" wide, (4) Four star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 48" - 3/4" thick griddle with manual controls, (2) extra wide 31" ovens with enamel bottom & door lining, (1) rack per oven, (3) rack positions, stainless steel exterior finish, with high shelf, 6" stainless steel legs, welded frame, 2" clearance rating, 3/4" rear gas connection, 264,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 2F330-48 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 1140.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 37.00 x 72.00 x 30.50 inches |
| Height | 37.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 30.50 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (4) open burners, (1) 48" griddle |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (2) standard ovens |
|
|
