Comstock Castle EG30-T Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle EG30-T Griddle, Gas, Countertop
The Comstock Castle EG30-T is a countertop gas griddle designed for use in commercial kitchen settings. It features a 30" wide by 20" deep highly polished steel griddle plate with a thickness of 5/8". The unit is equipped with two thermostat controls to provide precise temperature management. The griddle includes a 3" splash guard on the back and ends, and a 4-1/2" wide front grease trough that leads to a large removable grease drawer. The exterior is finished with aluminized steel, and it requires a ¾" gas connection.
Specifications
- Weight: 175.00 lbs
- Dimensions: 30.00 x 9.00 x 27.50 in
- BTU: 64,000
- Griddle Plate Thickness: 5/8"
- Gas Connection: ¾"
Applications
- Cooking breakfast items in diner kitchens
- Preparing grilled sandwiches in cafes
- Cooking meats and vegetables in restaurant kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Griddle, countertop, gas, 27-1/2" deep frame, 30" wide x 20" deep x 5/8" thick highly polished steel griddle plate, (2) thermostat controls, 3" splash guard on back & ends, 4-1/2" wide front grease trough, large removable grease drawer, aluminized steel exterior finish, ¾" gas connection, 64,000 BTU, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | EG30-T |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 175.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 9.00 x 30.00 x 27.50 inches |
| Height | 9.00 |
| Width | 30.00 |
| Depth | 27.50 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 25" - 30" |
| Exterior Finish | aluminized steel exterior |
| Plate Thickness | 5/8" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
|
|
