Comstock Castle F33032-24 Range 60-Inch Restaurant Gas
Comstock Castle F33032-24 Range, 60" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F33032-24 is a gas range designed for restaurant use. It features six star burners with front burners rated at 24,000 BTU and rear burners at 30,000 BTU. The range includes a 24-inch griddle with manual controls and an extra-wide 31-inch oven with enamel door and bottom linings. Additionally, it offers a 22-inch wide cabinet base storage area enclosed on three sides with a galvanized steel interior and stainless steel exterior. The unit is supported by 6-inch stainless steel legs and a welded frame.
Specifications
- Weight: 760.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 59.00 x 30.50 in
- Total BTU: 214,000
- Griddle Size: 24" - 3/4" thick
- Oven Size: 31.5" wide
- Gas Connection: 3/4"
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food service operations
- Storing cookware and utensils in the integrated cabinet
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 60" wide, (6) Six star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 24" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 22" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, stainless steel exterior, back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, welded frame, 2" clearance rating, 37" tall to cook surface, 3/4" Gas Connection, 240,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F33032-24 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 760.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 60.00 x 30.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 30.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Control Type | manual controls |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
| Top | (6) open burners, (1) 24" griddle |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
