Comstock Castle F33032-30-1.5RB Gas Range 60-Inch Restaurant
Comstock Castle F33032-30-1.5RB Range, 60" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F33032-30-1.5RB is a 60-inch wide gas range designed for restaurant use. It features two star burners with a front burner rated at 24,000 BTU and a rear burner at 30,000 BTU. The range includes a 30-inch griddle with manual controls, an 18-inch char-broiler, and an extra wide 31-inch oven with enamel door and bottom linings. The unit also has a 22-inch wide cabinet base storage area, stainless steel exterior, and 6-inch stainless steel legs.
Specifications
- Weight: 915.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 46.00 x 30.50 in
- Total BTU: 196,000
- Gas Connection: 3/4"
- Cook Surface Height: 37"
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Grilling meats and vegetables in commercial kitchens
- Baking and roasting in food service operations
- Storing cooking utensils in the cabinet base
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 60" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 30" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 18" char-broiler with iron radiants, (1) extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 22" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, welded frame, 2" clearance rating, 37" tall to cook surface, 3/4" Gas Connection, 196,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F33032-30-1.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 915.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 60.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (2) open burners, (1) 30" griddle, (1) 18" charbroiler |
| Control Type | manual controls |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Vent | backriser |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
|
|
