Comstock Castle FHP12-12 Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP12-12 Griddle, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP12-12 is a countertop gas griddle designed for efficient cooking. It features a 12-inch wide by 21-inch deep cook surface with a 3/4-inch thick polished steel griddle plate. The unit includes a manual control, a 4-inch splash guard on the back and ends, a front grease trough, and a removable grease drawer. The griddle is constructed with insulated stainless steel sides and stands on 5-inch stainless steel legs. It operates at 25,000 BTU with a 3/4-inch gas connection.
Specifications
- Weight: 100.00 lbs
- Dimensions: 12.00 x 13.00 x 28.00 in
- Cooking Surface: 12" wide x 21" deep
- Griddle Plate Thickness: 3/4"
- BTU: 25,000
- Gas Connection: 3/4"
Applications
- Cooking breakfast items in diner kitchens
- Preparing grilled sandwiches in cafes
- Cooking meats and vegetables in food trucks
- Grilling items in small restaurant kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Griddle, countertop, gas, 12" wide x 21" deep cook surface x 3/4" thick polished steel griddle plate, (1) manual control, 4" splash guard on back & ends, front grease trough, removable grease drawer, insulated stainless steel sides, 5" stainless steel legs, 25,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP12-12 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 100.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 12.00 x 28.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 12.00 |
| Depth | 28.00 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 1" - 12" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Controls | manual controls |
| Plate Thickness | 3/4" |
|
|
