Comstock Castle FHP42-24T-1.5RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP42-24T-1.5RB Griddle / Charbroiler, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP42-24T-1.5RB is a countertop gas griddle and charbroiler combination unit. It features a stainless steel exterior with stainless steel splash guards on three sides. The unit includes a 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate and an 18" x 21" broiler area with cast iron grates that can be sloped or flat. The griddle is controlled by two thermostatic controls, while the charbroiler is managed by two manual controls. It operates at 120,000 BTU with a 3/4" gas connection.
Specifications
- Weight: 365.00 lbs
- Dimensions: 42.00 x 13.00 x 28.00 in
- Griddle Plate Thickness: 3/4"
- BTU: 120,000
- Gas Connection: 3/4"
Applications
- Cooking and grilling in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling meats and vegetables in food trucks
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 42" wide x 28" deep, (1) 18" x 21" broiler area, cast iron grates, sloped or flat, iron radiants, (1) 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (2) thermostatic griddle controls & (2) manual char-broiler controls, 120,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP42-24T-1.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 365.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 42.00 x 28.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 42.00 |
| Depth | 28.00 |
| Griddle Area | 24"W x 21"D griddle area |
| Width (side - side) OA | 42" |
| Broiler area | 18"W x 21"D broiler area |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Griddle Plate Finish | steel |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Controls | thermostatic controls |
|
|
