Comstock Castle FHP54-24-1.5RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP54-24-1.5RB Griddle / Charbroiler, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP54-24-1.5RB is a countertop gas griddle and charbroiler combination unit. It features a stainless steel exterior and is equipped with two star burners, a 24-inch wide griddle plate, and an 18-inch cooktop broil area. The unit includes cast iron broiler grates and stainless steel splash guards on three sides. It is designed for use in non-combustible locations only.
Specifications
- Weight: 475.00 lbs
- Dimensions: 54.00 x 0.00 x 28.00 in
- Griddle Plate: 24" x 21" x 3/4" thick
- Cooktop Broil Area: 18" x 21"
- Total BTU: 144,000
- Gas Connection: 3/4" NPT
Applications
- Cooking and grilling in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling and broiling in food trucks
- Use in commercial kitchens for diverse cooking needs
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 54" wide x 28" deep frame, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU), (1) 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate, (1) 18" x 21" cooktop broil area, cast iron broiler grates, sloped or flat, iron radiant, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (6) manual controls, 144,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP54-24-1.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 475.00 lbs |
| Width | 54.00 |
| Depth | 28.00 |
| Broiler area | 18"W x 21"D broiler area |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Width (side - side) OA | 54" |
| Griddle Controls | manual controls |
| Open Burners | 2 |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Plate Finish | steel |
| Griddle Area | 24"W x 21"D griddle area |
|
|
