Comstock Castle FHP54-54 Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP54-54 Griddle, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP54-54 is a countertop gas griddle designed for commercial kitchen use. It features a 54-inch wide and 28-inch deep frame with a 54 x 21 x 3/4 inch thick griddle plate. The griddle is constructed with a stainless steel exterior and includes a 4-inch splash guard on the back and sides. It is equipped with a front grease trough and a large removable grease drawer for efficient cleaning and maintenance.
Specifications
- Weight: 420.00 lbs
- Dimensions: 54.00 x 10.75 x 28.00 in
- BTU: 144,000
- Gas Connection: 3/4 inch
- Manual Controls: 6
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners
- Grilling meats and vegetables in catering operations
- Serving high-volume food orders in cafeterias
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Griddle, countertop, gas, 54" wide x 28" deep frame, 54" x 21" x 3/4" thick griddle plate, 4" splash guard on back & sides, front grease trough, large removable grease drawer, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (6) manual controls, 144,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP54-54 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 420.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 10.75 x 54.00 x 28.00 inches |
| Height | 10.75 |
| Width | 54.00 |
| Depth | 28.00 |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Width (side - side) | 49" - 54" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Controls | manual controls |
| Plate Thickness | 3/4" |
|
|
