Comstock Castle FHP60-36T-2RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Comstock Castle CCEGT48 Griddle Gas Countertop
Comstock Castle CCGTF-25-N Fryer Gas Countertop Full Pot
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Specifications
  • Weight: 475.00 lbs
  • Dimensions: 60.00 x 10.75 x 28.00 in
  • BTU: 141,000
  • Gas connection: 3/4" NPT
  • Griddle plate thickness: 3/4"
Applications
  • Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
  • Grilling meats and vegetables in catering services
  • Preparing breakfast items in diners and cafes
  • Broiling and griddling in food trucks
Certifications
NSF Certified
From The Manufacturer
Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 60" wide x 28" deep frame, (1) 24" x 21" cooktop broil area, cast iron grates, sloped or flat, iron radiant, (1) 36" x 21" x 3/4" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (3) thermostatic griddle controls & (2) manual char-broiler controls, 141,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Brand Comstock Castle
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/33326/image_1920?unique=605c728
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU FHP60-36T-2RB
Brand Comstock Castle
Weight 475.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 10.75 x 60.00 x 28.00 inches
Height 10.75
Width 60.00
Depth 28.00
Griddle Area 36"W x 21"D griddle area
Width (side - side) OA 60"