Comstock Castle F326-18 Range 30-Inch Restaurant Gas
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle F326-18 Range, 30" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F326-18 is a 30" wide gas range designed for use in commercial kitchens. It features a stainless steel exterior and a welded frame for durability. The range includes two star burners with a total output of 120,000 BTU, a standard oven, and an 18" wide griddle with manual controls. The oven is equipped with an enamel door and bottom linings, and comes with one rack that can be adjusted to three different positions.
Specifications
- Weight: 460.00 lbs
- Dimensions: 30.00 x 59.00 x 30.50 in
- Gas Connection: ¾" NPT
- Total BTU: 120,000
- Oven Dimensions: 26½" wide x 22" deep x 14½" high
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and frying on the griddle in catering services
- Baking and roasting in commercial food preparation
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 30" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, 26-1/2" wide standard oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 18" wide, 3/4" thick griddle with manual controls, stainless steel exterior, back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, welded frame, 37" tall to cook surface, ¾" gas connection, 120,000 BTU, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F326-18 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 460.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 30.00 x 30.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 30.00 |
| Depth | 30.50 |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (1) standard oven |
| Top | (2) open burners, (1) 18" griddle |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
