Comstock Castle F3430-12-2RB Gas Range 48-Inch Restaurant
Comstock Castle F3430-12-2RB Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3430-12-2RB is a gas range designed for restaurant use. It features a 48-inch wide construction with two star burners, a 12-inch griddle, and a 24-inch char-broiler. The range includes a large oven with enamel door and bottom linings, providing ample cooking space. The unit is built with a stainless steel exterior and a galvanized steel interior, supported by 6-inch stainless steel legs.
Specifications
- Weight: 740.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 46.00 x 30.50 in
- Gas Connection: 3/4" NPT
- Total BTU: 168,000
- Oven Dimensions: 31.5"w x 22"d x 14"h
The Comstock Castle F3430-12-2RB features a 24-inch char-broiler rated at 60,000 BTU's with cast iron burners and radiants.
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Grilling and broiling in catering services
- Baking in commercial food establishments
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 12" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 24" char-broiler with iron radiants, extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 10" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 3/4" Gas Connection, 168,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3430-12-2RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 740.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (2) open burners, (1) 12" griddle, (1) 24" charbroiler |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
