Comstock Castle F3430-12 Gas Range 48-Inch Restaurant
Comstock Castle F3430-12 Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3430-12 is a gas range designed for restaurant use. It features six star burners with front burners rated at 24,000 BTU and rear burners at 30,000 BTU. The range includes a 12" square cast iron griddle with manual controls and an extra wide 31" oven with enamel door and bottom linings. The unit is constructed with a stainless steel exterior, back riser, and high shelf, and is supported by 6" stainless steel legs.
Specifications
- Weight: 675.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 59.00 x 30.50 in
- Gas Connection: 3/4"
- Total BTU: 246,000
- Oven Interior Dimensions: 31.5"w x 22"d x 14"h
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in commercial food preparation settings
- Utilizing in catering services for large-scale meal preparation
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (6) Six star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 12" - 3/4" thick griddle with manual controls, extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 10" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, stainless steel exterior, back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 3/4" Gas Connection, 246,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3430-12 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 675.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (6) open burners, (1) 12" griddle |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
