Comstock Castle F3430-24-2RB Gas Range 48-Inch Restaurant
Comstock Castle F3430-24-2RB Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3430-24-2RB is a 48" wide gas range designed for restaurant use. It features a combination of a griddle and char-broiler, along with a large oven for versatile cooking options. The range is constructed with stainless steel and includes a storage cabinet for additional utility. It is equipped with a 3/4" thick griddle plate, cast iron burners, and a stainless steel exterior for durability and ease of cleaning.
Specifications
- Weight: 830.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 46.00 x 30.50 in
- Griddle Plate Thickness: 3/4"
- Oven Dimensions: 31.5"w x 22"d x 14"h
- Total BTU: 138,000
- Gas Connection: 3/4" NPT
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and broiling meats in steakhouses
- Baking pastries and bread in bakery operations
- Preparing meals in catering services
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (1) 24" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 24" char-broiler with iron radiants, extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 10" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, , stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 138,000 BTU, 3/4" Gas Connection, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3430-24-2RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 830.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (1) 24" griddle, (1) 24" charbroiler |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
