Comstock Castle FHP12-1LB Charbroiler Gas Countertop
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Comstock Castle FHP12-12T Griddle Gas Countertop
Comstock Castle FHP12-1RB Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Specifications
  • Model: FHP12-1LB
  • Weight: 100.00 lbs
  • Dimensions: 12.00 x 13.00 x 28.00 in
  • Grill Area: 12" wide x 21" deep
  • BTU: 33,000
  • Gas Connection: 3/4"
Applications
  • Grilling meats and vegetables in restaurant kitchens
  • Preparing grilled dishes in catering services
  • Cooking in food trucks and mobile food operations
Certifications
NSF Certified
From The Manufacturer
Char-Broiler, countertop, gas, 12" wide x 21" deep grill area, cast iron grates, sloped or flat, lava rock, manual control, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, 33,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Brand Comstock Castle
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/33119/image_1920?unique=8f7c2e1
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU FHP12-1LB
Brand Comstock Castle
Weight 100.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 13.00 x 12.00 x 28.00 inches
Height 13.00
Width 12.00
Depth 28.00
Control Type manual controls
Width (side - side) OA 1 - 12"