Genesis G36ST-24B12G Gas Range 6-Burner 24-Inch
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Venancio USA G36ST-24B12G Range, 36" Restaurant, Gas
The Genesis G36ST-24B12G is a 36-inch gas range designed for commercial use in restaurant settings. It features a manual griddle with an oven, constructed with a fully welded stainless steel frame for durability. The range includes four non-clog self-cleaning burners, a standing pilot, and a 12-inch wide griddle plate. The oven is equipped with a spark ignition system and can hold a full-size sheet pan.
Specifications
- Weight: 697.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 39.63 x 35.19 in
- Oven BTU/h: 35,000
- Griddle BTU/h: 25,000
- Range BTU/h: 88,000
- Manifold Pressure: 4 " W.C. (Natural Gas), 10 " W.C. (Propane Gas)
Applications
- Cooking and grilling in restaurant kitchens
- Baking and roasting in commercial food service operations
- Preparing meals in catering facilities
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
From The Manufacturer
- Genesis Series Restaurant Range
- gas
- 36"W
- (4) non-clog self-cleaning burners
- removable cast iron grates
- independent manual control valves
- standing pilot
- 12"W fully welded 1" griddle plate
- stainless steel front
- sides
- splash guard & grease trough
- standard oven with spark ignition
- includes (3) racks & (4) rack positions
- oven holds full size sheet pan
- 7" front rail
- stainless steel front
- sides
- & removable crumb tray
- stainless steel oven cavity (top
- bottom and side)
- & fully welded stainless steel seamless oven door
- 14-gauge interlocking fully welded frame
- 6" adjustable legs
- 132.000 BTU
- cULus
- UL EPH Classified (LP conversion kit & pressure regulator included)
| Brand | Venancio USA |
| Brand: Venancio USA |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | G36ST-24B12G |
| Brand | Venancio USA |
| Weight | 697.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 39.63 x 36.00 x 35.19 inches |
| Height | 39.63 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 35.19 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (4) open burners, (1) 12" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (1) standard oven |
| Vent | low profile |
|
|
