John Boos Gift Collection PM18180225-P-RK Cutting Board Wood
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
John Boos PM18180225-P-RK Cutting Board, Wood
The John Boos PM18180225-P-RK is a cutting board from the Gift Collection, designed for use in food preparation. It features an edge grain construction made from Northern Hard Rock Maple and is finished with oil. The board includes a dished surface with a pan and a double-bladed rocker knife. It is reversible, offering a flat surface on the reverse side.
Specifications
- Model: PM18180225-P-RK
- Dimensions: 18.00 x 18.00 x 2.25 inches
- Weight: 22.00 lbs
- Material: Northern Hard Rock Maple
- Construction: Edge grain
- Finish: Oil
2-1/4"
Thickness
Includes
Rocker Knife & Tray
Applications
- Chopping and preparing ingredients in restaurant kitchens
- Carving meats in catering services
- Preparing food in commercial kitchens
From The Manufacturer
Gift Collection Cutting Board, 18"W x 18"D x 2-1/4" thick, edge grain construction, Northern Hard Rock Maple, with Oil Finish, dished surface, with pan & rocker knife, reversible| Brand | John Boos |
| Brand: John Boos |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | PM18180225-P-RK |
| Brand | John Boos |
| Weight | 22.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 2.25 x 18.00 x 18.00 inches |
| Height | 2.25 |
| Width | 18.00 |
| Depth | 18.00 |
| Short side | 13" - 18" |
| Thickness | 2-1/4" |
| Long Side / Diameter | 13" - 18" |
| Wood Type | maple |
| Shape | square |
|
|
