John Boos Gift Collection PM2418225-P Cutting Board Wood
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
John Boos PM2418225-P Cutting Board, Wood
The John Boos PM2418225-P Cutting Board is constructed from Northern Hard Rock Maple and features edge grain construction. This cutting board includes a pan with a routed sloped juice groove and is reversible, with one side flat. It is finished with oil to maintain the wood's quality.
Specifications
- Weight: 30.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 18.00 x 2.25 inches
- Material: Northern Hard Rock Maple
- Construction: Edge grain
- Finish: Oil
This cutting board includes a pan with a sloped juice groove for efficient liquid management.
Applications
- Chopping and preparing ingredients in commercial kitchens
- Serving as a durable surface for slicing meats in butcher shops
- Providing a stable cutting area in catering services
From The Manufacturer
Gift Collection Cutting Board, 24"W x 18"D x 2-1/4" thick, edge grain construction, Northern Hard Rock Maple, with Oil Finish, with pan & routed sloped juice groove, reversible| Brand | John Boos |
| Brand: John Boos |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | PM2418225-P |
| Brand | John Boos |
| Weight | 30.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 2.25 x 24.00 x 18.00 inches |
| Height | 2.25 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 18.00 |
| Shape | rectangular |
| Thickness | 2-1/4" |
| Short side | 13" - 18" |
| Wood Type | maple |
| Long Side / Diameter | 19" - 24" |
|
|
