Sharp® Commercial TwinTouch™ Stainless Steel 1800W Digital Microwave R-CD1800M
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Sharp® Commercial TwinTouch™ Stainless Steel 1200W Digital Microwave R-CD1200M
Sharp ® Commercial TwinTouch™ Stainless Steel 2200W Digital Microwave R-CD2200M
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
FREE FREIGHT IN LOWER 48 STATES**
Sharp R-CD1800M Details:
Specs:
  • 1800 watts
  • Stainless steel
  • Programmable Timer
  • Defrost
  • Dual control panel
  • TwinTouch™
  • Dual magnetron system
  • Durable side-hinged see-thru door
  • Express Defrost™
  • 10 Digital touch pads
  • SelectPower™
  • 3-stage cooking
  • 11 variable power levels
  • 230/208V, 60 Hz, 2.7kW 12.3A @ 230V; 13.5A @ 208V