2-Series Affordable Portable™ R38733 Serving Counter Lightweight Design
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Vollrath/Anvel R38733 Serving Counter, Cold Food
The 2-Series Affordable Portable™ R38733 is a refrigerated cold food serving counter designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, this unit features a granite wrapper and a fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard. It is equipped with a foamed-in-place polyurethane insulation to maintain temperature and uses R290 refrigerant for a lower global warming potential.
Specifications
- Weight: 340.00 lbs
- Dimensions: 46.00 x 59.00 x 39.50 in
- Voltage: 120V
- Plug Type: NEMA 5-15P
- Refrigerant: R290
- Insulation: Foamed-in-place polyurethane
- Material: Vinyl-clad, 20-gauge carbon steel
Applications
- Displaying chilled foods in buffet settings
- Storing fresh ingredients in commercial kitchens
- Serving cold dishes in cafeteria lines
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year. Refrigeration compressors have a warranty period of 5 years. In all cases, the warranty runs from the date of the end user’s original purchase found on the receipt.From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Refrigerated Cold Food Pan with granite wrapper with easy access fully enclosed clear acrylic Buffet NSF2 breath guard
- 12" clearance
- 46"W x 39-1/2"D x 35"H
- solid base
- 3-pan size
- 6" deep stainless well
- 1" drain
- MTO-10 working days plus day for order entry
- with locking casters
- 120v/60/1-ph
- NEMA 5-15P
- UL
- NSF
- Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | R38733 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 340.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 46.00 x 39.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 39.50 |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Cooling Type | refrigerated |
| Mobile or Stationary | mobile |
| Top Construction | stainless steel top |
| Base Design | fully enclosed |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Construction | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Base Finish | granite |
|
|
