Royal Range Delux Series RD80-72 Griddle Gas Countertop
Royal Range RD80-72 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD80-72 Griddle is a gas-powered, countertop appliance designed for commercial kitchens. It features a fully welded frame and a 1-inch thick polished steel griddle plate, providing a 72-inch wide cooking surface. The griddle is equipped with six thermostat controls, allowing for precise temperature adjustments between 150º-450º F. Constructed with stainless steel on the front, back, and sides, this griddle is built for durability and efficiency in high-demand food service environments.
Specifications
- Weight: 786.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 14.00 x 33.63 in
- Cooking Surface: 72" W x 24" D
- Total BTU: 192,000
- Gas Type: Natural or LP
- Number of Burners: 6
- Thermostat Range: 150º-450º F
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners and cafes
- Grilling meats and vegetables in catering operations
- High-volume cooking in hotel kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 72" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (6) thermostat-controls, stainless steel front, back, sides, all welded frame, 4" legs with adjustable feet, 192,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD80-72 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 786.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 72.00 x 33.63 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 33.63 |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
|
|
