Royal Range Delux Series RD85-24-SAE Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RD85-24-SAE Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD85-24-SAE is a countertop gas griddle designed for commercial kitchens. It features a 24-inch wide and 24-inch deep cooking surface with a 1-inch thick polished steel griddle plate. The griddle is equipped with two solid state controls, a safety pilot, and electric ignition. Constructed with a fully welded frame, it has stainless steel front, sides, and back, and stands on 4-inch stainless steel legs with adjustable feet.
Specifications
- Model: RD85-24-SAE
- Weight: 285.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 14.00 x 33.63 in
- Cooking Surface: 24" W x 24" D
- Total BTU: 64,000
- Gas Type: Natural or LP
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
64,000
Total BTU
1"
Griddle Plate Thickness
24"
Cooking Surface Depth
Applications
- Cooking breakfast items in diners
- Grilling sandwiches in cafes
- Preparing meats and vegetables in restaurant kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year.From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 24" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (2) solid state controls, safety pilot & electric ignition, stainless steel front, sides, back, all welded frame, 4" stainless steel legs with adjustable feet, 64,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD85-24-SAE |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 285.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 24.00 x 33.63 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 33.63 |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Exterior Finish | stainless steel front |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 19" - 24" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
