Royal Range Delux Series RD85-48 Griddle Gas Countertop
Royal Range RD85-48 Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD85-48 is a countertop gas griddle designed for commercial use. It features a fully welded frame and a polished steel griddle plate that is 1 inch thick. The griddle offers a cooking surface that measures 48 inches wide and 24 inches deep. It is equipped with four solid state snap action thermostat-controls, providing precise temperature management. The griddle is constructed with stainless steel on the front, sides, and back, and includes 4-inch legs with adjustable feet for stability.
Specifications
- Weight: 539.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 14.00 x 33.63 in
- Total BTU: 128,000
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering operations
- Grilling items in food trucks
- Breakfast service in diners
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty includes parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 48" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (4) solid state snap action thermostat-controls, stainless steel front, sides, back, all welded frame, 4" legs with adjustable feet, 128,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD85-48 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 539.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 48.00 x 33.63 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 33.63 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
