Royal Range Delux Series RDR-4G48-C Gas Range 72-Inch Restaurant
Royal Range RDR-4G48-C Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range Delux Series RDR-4G48-C is a gas-powered restaurant range designed for commercial kitchens. It features a fully welded frame with a lifetime warranty and is constructed with an all stainless steel burner box. The range includes four 30,000 BTU lift-off top burners and a 48" griddle with a 3/4" thick grill plate. It is equipped with one convection oven and one standard oven, providing versatile cooking options for various food service applications.
Specifications
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 40.50 inches
- Weight: 1330.00 lbs
- Total BTU: 260,000
- Convection Oven: 120 V, 50/60hz, 1 Ph., 8 amps
- Gas Type: Natural or LP
This range features a fully welded frame with 1,200°F mineral wool insulation for enhanced durability and heat retention.
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and baking in catering services
- Preparing large quantities of food in institutional dining facilities
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty: Parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Restaurant Range, gas, 72", (4) 30,000 BTU lift off top burners, 48" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (1) convection oven and (1) standard oven, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 260,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RDR-4G48-C |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1330.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 40.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 40.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven, (1) convection oven |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Top | (4) open burners, (1) 48" griddle |
|
|
