Royal Range Delux Series RD85-72-SAE Griddle Gas Countertop
Royal Range RD85-72-SAE Griddle, Gas, Countertop
The Royal Range RD85-72-SAE is a gas-powered countertop griddle designed for commercial kitchens. It features a fully welded frame with a lifetime warranty, ensuring durability and reliability. The griddle is equipped with a solid state controller with an embedded sensor, providing precise temperature control. With a 1-inch thick polished steel griddle plate and a 24-inch deep cooking surface, this griddle is suitable for high-volume cooking. It also includes a safety pilot and electronic ignition for safe operation.
Specifications
- Weight: 786.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 14.00 x 33.63 in
- Total BTU: 192,000
- Number of Burners: 6
- Number of Thermostats: 6
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
- Electrical: 120V, 60Hz, 1 phase, 1 amp
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering operations
- Grilling items in food trucks and mobile kitchens
- High-volume cooking in hotel kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. The warranty covers parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.
From The Manufacturer
Delux Series, Griddle, countertop, gas, 72" W x 24" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate with 3" grease trough, (6) solid state controls, safety pilot & electric ignition, stainless steel front, sides, all welded frame, 4" stainless steel legs with adjustable feet, 192,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RD85-72-SAE |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 786.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 72.00 x 33.63 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 33.63 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Exterior Finish | stainless steel front |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
|
|
