Royal Range RR-2G60 Range 72-Inch Gas Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Royal Range RR-2G60 Range, 72" Restaurant, Gas
The Royal Range RR-2G60 is a 72-inch gas range designed for restaurant use. It features two 30,000 BTU lift-off top burners and a 60-inch griddle with a 3/4-inch thick grill plate. The unit includes manual controls and two standard ovens. Constructed with stainless steel front, sides, valve cover, kickplate, and an 11-inch deep high shelf, this range is built for durability and efficiency in a commercial kitchen setting.
Specifications
- Weight: 1280.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 56.50 x 32.00 in
- Total BTU: 230,000
- Open Burners: 2 at 30,000 BTU/hr each
- Griddle Burners: 5 at 20,000 BTU/hr each
- Gas Connection: 3/4” NPT on the right hand rear
230,000
Total BTU
3/4"
Grill Plate Thickness
30,000
BTU per Open Burner
20,000
BTU per Griddle Burner
Applications
- Cooking a variety of meals in restaurant kitchens
- Grilling and frying in commercial food service operations
- Baking and roasting in catering services
- Preparing large quantities of food in institutional kitchens
Warranty
Royal Range of California Two Year Parts and Labor Limited Warranty. Parts and labor for the first year and parts only for the second year on legitimate warranty issues.From The Manufacturer
Restaurant Range, gas, 72", (2) 30,000 BTU lift off top burners, 60" griddle with 3/4" thick grill plate, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 230,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation| Brand | Royal Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | RR-2G60 |
| Brand | Royal Range |
| Weight | 1280.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 72.00 x 32.00 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 32.00 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Top | (2) open burners, (1) 60" griddle |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (2) standard ovens |
|
|
